Kluczem do zastosowania właściwej terapii jest zawsze odpowiednia diagnoza. Ponieważ świadomie wybieramy podejście holistyczne, proponujemy zacząć jej stawianie od dwóch synergicznych etapów: audytu i analizy. Po nich przyjdzie kolej na diagnozę, rekomendacje zmian oraz ich implementację.
Szlak Subashiri z sanzaru odzwierciedlaholistyczne podejście
w jakim pracujemy nad modelami organizacji naszych klientów. Pomagamy w usystematyzowaniu całości kanwy, bez której trudno zbudować jej efektywny model biznesowy, focus czy też role i odpowiedzialności poszczególnych stanowisk. Uzupełniamy brakujące ogniwa, aby swego rodzaju maszyna, którą tworzymy, dysponowała całością komponentów umożliwiających jej perfekcyjną pracę.
Zaczynamy więc od wypracowania lub zaktualizowania
wizji i misji danej organizacji, stanowiące rodzaj fundamentu, na którym sadowimy
strategię biznesową wraz z jej egzekucją i modelem organizacyjnym.
Pełne zrozumienie
Jest kilka zasadniczych rodzajów audytu organizacji. Zawsze staramy się dobrać taki, aby był jak najbardziej dopasowany do specyficznego środowiska i jego potrzeb. Wbrew pozorom niewiele organizacji można audytować względem wzorca. Zwykle jest wręcz przeciwnie – nawet w usystematyzowanych korporacjach większość modeli organizacyjnych w poszczególnych krajach się różni, gdyż zostały one stworzone w oparciu o wspólną bazę, ale różne modele rynkowe oraz egzekucyjne. Dobry audyt polega na doskonałym zrozumieniu JAK dotychczas działała dana organizacja, co nią rzeczywiście kierowało, na co reagowali ludzie w niej pracujący. Rolą doradcy jest błyskawiczna i pełna asymilacja w kulturze biznesowej klienta, umożliwiająca "patrzenie na biznes poprzez takie same okulary", jak badana organizacja.
W tym momencie pojawiają się kluczowe pytania:
- co robimy dobrze?
- co robimy źle?
- co pomijamy?
- jak to mierzymy?
A my, jako tzw. "zewnętrzne oko", służymy skalami porównawczymi i wsparciem przy stawianiu finalnej diagnozy.